Kust leida oma projektile...
RAHASTUS
Näpunäited
eduka projekti korraldamiseks
Üle mõtlemine
Mõeldakse üle, tekib hirm, et ei saada hakkama või on liiga palju ideid ja sa ei suuda ära otsustada, mis on parim varjant. See variant võib olla kaks korda lihtsam kui arvad.
Tugev juht
Kui puudub tiimi ,,kapten “- Kes vastutaks ja kinnitaks tegevusi, mõtteid ja ülesandeid. Kes suudaks vedada oma meeskonda ja vajadusel motiveerida. Juht saab ülesanded ära jagada ja asjad toimuvad kordineeritumalt. Ärgem unustagem, et ,,kapten” ei pea kõige eest vastutama ja tal ei ole ka väga erilisi ainuõigusi.
Kindla plaani puudumine
Üks esimesi samme projekti elluviimise juures peaks olema idee mõtestamine. Miks on tegevus tiimile tähtis? Selle paasil on hiljem väga palju lihtsam kõike organiseerida ja motivatsiooni hoida. Kergekoline ja mugav plaan hoiab tiimiliikmete tahte hõpsasti üleval.
- Asjade viimasele minutile jätmine
Kui asjad jäävad viimasele minutile, võib tekkida olukord, kus asja või probleemi lahendamiseks läheb kauem aega, kui sa varasemalt arvasid ning sa ei jõua asju õigel ajal valmis. Ära jäta asju homse varna.
Ajaplaani puudus
Ajaplaani puudumine on üks tavalisemaid vigu, mis tekkida võib. Selle lahendamiseks, pane paika ratsionaalsed ajakavad, mis lasevad sul projekti täide viia õigeks ajaks. Hea on kirja panna kuupäev, nädal või paar päeva enne üritust, kus kõik on valmis ja saab asju läbi proovida.
Plaan B puudumine
Imselt oled ka sina kunagi mõelnud, et mis küll saaks valesti minna. Lõpuks leiad end siiski olukorrast kus miski ei toimu nii nagu sooviksid. Sellisel juhul on kõige halvem hoida kinni oma algsest ideest vaid asjad tuleb lahendada nii nagu olukord soosib. Sellisel juhul on just hea pöörduda tagasi projekti põhi idee juurde ning vaadata üle kas see on enam üldse kõnetav. Soovitatav on kohe algul mõelda sellele millised põhjused viivad probleemideni.
Kommunikatsiooni probleemid
Kui info ringlemine on puudulik, siis plaan võib tänu sellele kannatada. Kuna tiimi liikmed ei tea täpselt, mida teised tahaksid luua, kippub tekkima konflikte. Sellisel juhul peaks istuma tiimiga ühise lauataha ning arutama, kes mida nüüd tegema hakkava ja leidke kompromiss kõigile ühistele ebakõladele.
Mentori puudumine
Kui puudub mentor puudub tugi puuduvad ka kogemused ja inimene, kes innustab ja aitab kogemusest tiimil järge pidada ja pakkuda lahendusi probleemidele. Peaees uude asja hüppamine võib olla põnev, aga mentor on inimene, kes oskab teid küsimuste puhul suunata ja vigasid enne nende tegemist välja tuua
Ülessannete mitte jagamine (Kõige aktiivsem teeb üksi)
Tulles tagasi juhi probleemi juurde. Juht peab oskama ülesandeid jagama, mitte üksi kõike ära tegema. Kui juht teeb kõik üksi ära tekib oht, et ta põleb läbi ja jääb sügavasse stressi, sellisel juhul ei jõuagi projekt lõppu ja jääb seisma . Tiimi mõte läheb luhta, kui üks inimene ajab asja üksi ja asjad liiguvad väga aeglaselt.
Mõtestamatus
Kui teha midagi tegemise pärast kaob ruttu motivatsioon. Sellepärast kui motivatsioon on kadunud tuleb tagasi pöörduda algse idee juurde ja miks asja ajamist üldse alustasid. Lisaks kui algselt panna paika mõte miks on projekt vajalik, on hiljem lihtsam välja sorteerida ideed mis on üritusel päriselt vajalikud.
- Tuleb ette planeerida projekti idee, ajakavad, ülesannete jagamine, toimumispaik ning kuupäev ja need realiseerida.
- edukalt projekti korraldamisega alustamiseks on algul vaja põhja millelt edasi arendada. Leida tuleb võrdne tiim ja hea mentor.
- Tähtaegadega ärgem oodakem kuna need peavad paigas olema juba algusest, et inimestel ei tekiks projekti edasi viies takkistusi ja ebamugavusi.
- kogu kokku kõik vajalikud asjad, mida üritusel vaja on ning tea, et ega sa end millegisse lihtsasse ei mässinud.
- Leia vahendid või moodused ürituse reklaamimiseks( nt: Canva või Postermywall )
- PLAKATI DISAINIMISE KIIRJUHEND
- projekt ilma rahastuseta tähendaks seda, et projekti lihtsalt teostada ei saa.
- Küsi tagasisidet, et teada saada projekti vead ning siis läheb ehk järgmiste ürituste ja projektidega paremini.
- Kui projekti inimestele esitad, õpi tekstist aru saama ja otsi rääkimiseks lisa infot. Ära kasuta esitluses teksti millest sa hästi aru ei saa kuna vaatajate huvi kaob sel juhul automaatselt.
Esiteks tuleb mõista mis on motivatsioon. Motivatsioon on jõud mis sind edasi sunnib minema. Nüüd kui tekib tunne, et asi mis on suure hurraaga ette võetud ei liigu nii kiirelt edasi kui algselt soovisid, või siis tundub asi väga mõttetuna. Kui oled jõudnud sellisesse punkti tuleb hetkeks aeg maha võtta ja vaadata asja sügavama pilguga.
Kui sinu tegevus tundub sulle mõttetu tuleb minna tagasi selle juurde, miks üldse projektiga alustasid. Näiteks kui soovid korraldada filmi õhtu, siis on hea endalt küsida miks sa tahad seda teha ja on see ikka tähtis, kas see on tunne, et saad abivalmis olla või siis hoopis naeratus osalejate näol.
Kui korraldada asja mõtestatult on palju lihtsam asjad motiveeritult lõpuni viia. Kui aga probleem tekib selles, et asjad ei liigu nii kiiresti kui sa soovid siis tuleks endalt küsida miks? Kas see on selepärast, et igaühel on oma nägemus ja väga erinevad ideed ja kuidagi ei suudeta ühisele meelele jõuda või hoopis on asi selles, et lükkad järjest asju edasi, sest kuupäev on ju alles kaugel ent seda jäädki mõtlema.
Mõlemale probleemile on tegelikult lihtne lahendus. Tugev juht. Tavaliselt oskab mentor väga hästi ära öelda kes on selles tiimis selleks kõige sobivaim. Juht on see kes teeb lõpliku otsuse. Ta paneb kirja kuupäevad ja jälgib, et kõik oleks õigeks ajaks tehtud ja keegi ei jääeks gruppist välja.
Oht mis sellega kaasneb on see, et juht ei oska ülessandeid jagada ja teeb kõike üksi. Lõpptulemus on see, et asjad ei liigu endiselt edasi kuna üksi ei jõua peaaegu keegi midagi kiirelt ära teha.
Sa võid küsida abi vanematelt või sõpradelt kellega sa üritust koos korraldad. Nemad kindlasti aitavad sind motiveerida. Kindel see, et ega nemad sind motivatsiooniga ei täida kuna pead lõppude lõpuks ikkagi ise aru saama tegutsema hakkamise väärtusest ja vajadusest.
Ära mõtle üle, et oma eesmärki täita lihtsalt tee see ära või nagu teismoodi öldakse ,,JUST DO IT”. See, aga suuremat võimalust edukuseks ei anna. Eduka projekti täide viimiseks on vaja võtta pingutusmeetmed ette. Kui teed midagi tuimalt, kuid kähku ei saa midagi korralikult teha. Kasuta motivatsiooni targalt ja jätkusuutlikult.
- Kui sulle öeldakse ,,ei” siis ei ei tohi kindlasti alla anda. Tuleb jätkata oma idee elluviimisega ja mõelda välja teised võimalused kuidas oma ideed elluviia.
- Suuremal tõenäosusel saab ka tagasiside ja ka vastuse sellele, et miks sulle ei öeldi. Seejärel saad sa hakata tegema parandusi ja mõtlema mida saaksid paremini teha.
- Tagasilöök on elu osa, kui juhtubki nii, et sulle öeldakse ei, siis saad sa õppida välja tulema ka raskematest olukordadest. Lisaks alati tuleb mõelda ka ette ja mõelda välja varuvarjandid.
- ,,Ei” ei tähenda alati lõppliku vastust, kui sa ole rahul vastusega, siis töötle selle nimel, et vastus muutuks meeldivaks.
- Võta ei’d kui uut võimalust ja täiustust, mis aitab sul oma lahendit viimistleda. Võta ei’d kui uut algust.Et teha kõike paremini ja tulla välja veel tugevamani.
- Kui öeldakse ,,ei” proovi olla alati kahe jalaga maapeal ja proovida teisi võimalusi. Iga samm ja uued kogemused on sulle väga vajalikud.
- Lisaks kasuta ,,ei” enda motiveerimiseks, edasi arendamiseks ja enesekindlust.
- Võta rahulikult ja keskendu.
- Ole alati kannatlik ja ära anna alla.
- Parimad asjad võtavadki elus kauem aega ja lähebki raskemalt.